Czym są szkolenia VR – FAQ

Warsztaty EJTN

Poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących szkoleń VR. Dowiesz się czym są szkolenia VR i jak je wdrożyć.

  1. Czym są szkolenia VR?
    To szkolenia wykorzystujące różnego rodzaju symulacje, które prezentuje się uczestnikom przy pomocy gogli wirtualnej rzeczywistości. Wyjątkowość technologii VR polega na tym, że symulowane treści są bardzo realistyczne, interaktywne i atrakcyjne w odbiorze. Pozwalają również zmierzyć się z sytuacjami i ich konsekwencjami w bezpiecznym środowisku, bez ponoszenia konsekwencji przez użytkownika i pracodawcę.

    To technologia immersyjna, czyli taka, która zanurza użytkownika w wykreowanym/symulowanym świecie. Szkolenia mogą być interaktywne, czyli pozwalać uczestnikom podejmować decyzje, wchodzić w interakcję z otoczeniem. Wszystko to przekłada się na zaangażowanie w proces szkoleniowy, a w efekcie na ich skuteczność.
  2. Czy VR jest bezpieczny?
    Tak, technologia wirtualnej rzeczywistości jest bezpieczna. Należy jednak zwrócić uwagę na pewne wyjątkowe okoliczności, w których korzystanie z VR jest niewskazane, takie jak np. ryzyko wystąpienia epilepsji lub klaustrofobia i związany z nią lęk przed zakładaniem gogli.
  3. Czy podczas korzystania z VR może wystąpić uczucie dyskomfortu?
    Prawidłowo zrealizowane treści szkoleniowe VR nie powinny wywoływać uczucia dyskomfortu. Uczucie dyskomfortu może wystąpić jeżeli doświadczamy źle wyprodukowanych treści lub zbyt intensywnych gier i aplikacji, zwłaszcza na początku naszej przygody z wirtualną rzeczywistością.

    Osoby, dla których spotkanie z VR nie było komfortowe, najczęściej miały do czynienia z dynamiczną grą VR lub doświadczeniem typu roller coaster, czyli wirtualną kolejką górską. To jedne z bardziej popularnych doświadczeń VR, często prezentowane przez posiadaczy gogli VR znajomym, ze względu na dostarczanie bardzo intensywnych doznań. Jednocześnie jest to bardzo niefortunne, ponieważ realistyczna symulacja VR dynamicznej, intensywnej kolejki typu roller coaster może u niedoświadczonego widza lub u widza z problemami z błędnikiem i chorobą lokomocyjną wywołać dyskomfort!

    Na szczęście treści szkoleniowe VR tworzymy zawsze z myślą o bezpieczeństwie i komforcie użytkowników. Nigdy nie stosujemy intensywnych i ekstremalnych środków, znanych z niektórych gier i aplikacji VR. Kładziemy nacisk na realizm i merytorykę, a nie na tzw. „wow factor” technologii VR.
  4. Czy istnieją badania potwierdzające skuteczność szkoleń VR?
    Tak. Szkolenia VR potwierdzono wielokrotnie, co więcej udowodniono ich przewagę nad tradycyjnymi szkoleniami. Bardzo często cytowanym źródłem jest raport PWC dotyczący skuteczności szkoleń VR, mówiący o zwiększonej skuteczności i retencji wiedzy zdobytej podczas takich szkoleń.
  5. Czy można zastosować szkolenia VR w treningu kompetencji miękkich?
    Oczywiście! W VR można trenować kompetencje interpersonalne, społeczne. To idealne narzędzie do ćwiczenia umiejętności przywódczych, pracy z zespołem i obsługą klienta. Ponadto VR nazywany jest „narzędziem empatii”, które pozwala w bardzo realistyczny sposób przeżyć emocje w bezpiecznych, symulowanych warunkach. Dzięki VR możemy realistycznie odwzorować sytuacje, z którymi mierzymy się w codziennej pracy i sprawdzić, jakie są konsekwencje naszych decyzji i działań.
  6. Ile kosztują szkolenia VR?
    Zapraszamy do sekcji „Rodzaje szkoleń VR„. Zawsze możesz także do nas napisać lub umówić się na bezpłatną konsultację, aby omówić twój projekt.
  7. Jak wygląda proces produkcji szkolenia VR?
    Na początku ustalamy wspólnie z klientem zakres współpracy, wybór technologii i zarys scenariusza. Możemy napisać scenariusz dla ciebie albo przeprowadzić konsultacje, w ramach których dopasujemy twój pomysł do wymogów technologii VR.
    Kolejnym etapem są zdjęcia lub prace programistyczne w środowisku 3D. Jeżeli realizujemy film, organizujemy plan zdjęciowy, następnie przygotowujemy aplikację VR, w której będzie można obejrzeć film. W przypadku aplikacji VR realizowanej na silniku wygląda to podobnie, z tym że efektem końcowym jest aplikacja z wykorzystaniem grafiki trójwymiarowej.
    Następnie przeprowadzamy testy i wdrażamy wybrane przez ciebie rozwiązanie na gogle VR.
  8. Ile kosztują gogle VR i jakie wybrać?
    Na rynku konkuruje ze sobą trzech głównych producentów gogli: Meta, Pico i HTC. Każdy z nich posiada w swojej ofercie kilka modeli różniących się od siebie parametrami i ceną. W zależności od potrzeb klienta dobiera się odpowiedni model.

    Najbardziej przystępne cenowo gogle, oferujące przy tym znakomity stosunek jakości do ceny to model Meta Quest 3s który w podstawowej wersji z pamięcią 128 GB kosztuje około 2000 zł brutto.

    Dwa dodatkowe, rekomendowane akcesoria, czyli pasek z pokrętłem Elite Strap i Silikonowy Interface do wygodnej dezynfekcji to dodatkowy wydatek około 700 zł.